Tak jsme se konečně dočkali a máme v provozu zrekonstruované fotbalové hřiště. Slavnostní otevření proběhlo 22.6.2002 a je třeba říct, že se akce vydařila.

      Sportovní klub Neděliště ve spolupráci s Obecním úřadem Neděliště na tento den připravil den plný her a fotbalu. A to fotbalu jak v podání mladé nastupující generace, s kterou se počítá, že na fotbalovém hřišti stráví většinu volného času, ale dá se říci také fotbalu generace, která má fotbalová léta za sebou. Právě většina fotbalistů pozvané žijící “staré gardy” toto hřiště v roce 1949 dobudovala a  15.srpna 1949 byla součástí jeho otevření. Tenkrát to byly ovšem mladí “kluci”, kteří měli svá léta a nejen fotbalová před sebou.

      Vše začalo krátce po 9-té hodině ranní , když děti vyběhly na fotbalové hřiště zdolávat jednotlivé soutěže. Soutěžilo se v hodu kroužkem na tyčky, překonávání štaflí, šplhu na laně, shazování kuželek, shazování válečků, v jízdě zručnosti na kole, v skákání v pytlích, házelo se míčkem do Myšáka. Od dospělého dozoru u jednotlivých soutěží dostávaly dle úspěšnosti určitý počet kuponů s obecním znakem.  Získané kupony děti vyměňovaly v “krámečku” Josefa Michálka ml.a Luďka Mozdíka za drobnosti různé hodnoty. Za cukrovinky, tužky, trička, joja a jiné různé drobnosti. Tato akce trvala cca do 11 hodin.

      Rovněž od 9-té hodiny se na hřiště kromě dětí, rodičů, babiček a dědečků scházela pod jedním z postavených altánů již zmíněná “stará garda” fotbalistů. Nejdříve dorazili místní Oldřich Kalousek, Josef Stanner, František Stanner, Lubomír Špaček, Jaroslav Haňáček, Jaroslav Muzika, Ladislav Bareš, Jiří Němeček.

Již v 9 hodin zde byl i Josef Mičík z Trutnova, Krátce za ním dorazili Jan Liška a Václav Janáček ze Světí. A právě oni dva se v 10.12 hodin první  přivítali s Ladislavem Dusem z Hradce Králové a krátce za Ladislavem Dusem přivezl vnuk Josefa Pozníka z Hradce Králové. Před jedenáctou hodinou přivezl Jiří Němeček ml. s Oldřichem Kalouskem ml. řídícího učitele Jiřího Kamprleho, který učil v naší obci v letech 1950-1955. Jiří Kamprle, dnes již jeden a osmdesátiletý muž byl v obci za svého učitelování velice oblíben a každý ho zde rád uvítal. Ve 12.02 hodin přišel o berlích Blahoslav Kulhánek rovněž fotbalista “staré gardy”.

      Starosta obce ing.Luboš Podlipný v 11.15 hodin krátkým projevem, v němž mimo jiné poděkoval “staré gardě”, že přijala pozvání na tento pro nás památečný den, slavnostně oficiálně otevřel fotbalové hřiště. Ale to již naši malí fotbalisté, oděni do zelených dresů společně s družstvem smíchaným z kluků z Lochenic a Předměřic nad Labem, netrpělivě postávali u jedné ze vstupních branek, aby mohli v 11.20 hodin nastoupit, vedeni hlavním rozhodčím Václavem Stannerem, ke svému zápasu. Pomezními rozhodčími byli Martin Ponikelský a Pavel Bartoš. Zápas se hrál dvakrát třicet minut a Neděliště vyhráli 9:0. Po skončení zápasu si mladíci ještě zakopali pokutové kopy.

      Mezi tím “stará garda” vzpomínala na mladé časy. Kronikář obce Václav Otřísal je požádal o pamětní podpisy na první stranu právě založené kroniky Sportovního klubu Neděliště. Jiřího Kamprleho požádal o pamětní zápis do Obecní kroniky. Okolo 12.30 hodin přinesl předseda  SK Jiří Němeček ml. trika dresů v nichž naši fotbalisté reprezentují obec, zatím hlavně v turnajích v malé kopané, a požádal “starou gardu”, aby se do nich oblékla. Někteří z nich okamžitě a rádi, někteří protestovali, ale i oni nakonec rádi jako za starých časů na sebe navlékli fotbalový dres.

      V 12.50 hodin se všech čtrnáct dostavivších se fotbalistů “staré gardy” shluklo u vstupní branky, aby se za vyhrávání známé fotbalové písně “Zelená je tráva, fotbal to je hra”, kterou jim ze svého amplionového ozvučení hřiště pouštěl Luboš Fidranský, vydali jako před padesáti lety na pochod do středu hřiště vedeni jako žáčci svým učitelem Jiřím Kamprlem. Tam se, jak je zvykem fotbalistů, postavili do řady čelem k početnému davu diváků, kteří je za tento nástup odměnili mohutných potleskem. Tento potlesk pokračoval i ve chvíli, když Václav Stanner dal pokyn malým nedělským klukům, kteří před malou chvílí dokončili zápas, aby se před své o něco hodně starší kolegy posadili. A tak jsme všichni mohli vidět nástup dvou generací fotbalistů. Jedna naši obec Neděliště reprezentovala před půl stoletím a druhá, doufejme, bude naši obec reprezentovat v budoucnosti. Toto natáčel videokamerou Jiří Němeček ml. a fotografoval digitálním fotoaparátem Josef Michálek ml. Ten rovněž jednotlivé fotbalisty fotil nejdříve jednotlivě, poté v řadě a ve skupině.

      Po tomto triumfálním nástupu se “stará garda” “ujala míčů” a střílela na bránu, kterou obsadil Jaroslav Haňáček (před padesáti lety hájil bránu Sokola Neděliště dnes již zesnulý František Fidranský ze Světí). Během tohoto kopání dorazil další dřívější fotbalista Václav Solnička z Hradce Králové, který dal přednost fotbalovému přenosu z MS před naší oslavou. Asi ve 13.20 hodin “stará garda” opět usedla do stínu svého altánu.

      Ve 13.30 hodin se začalo hrát utkání mladí versus o něco starší. Zápas skončil vítězstvím mladých asi deset minut po 15-té hodině. Tímto byl oficiální program dne ukončen a začalo se jen tak kopat na bránu.

      Ovšem přítomní hosté se mezi sebou bavili dále. Nechtělo se jim domů. Jiří Kamprle, který se obrovský strach z ohromného vedra se nechal odvézt domů krátce před 16-tou hodinou a první fotbalisté staré gardy odcházeli asi hodinu po něm.

      Celý den doprovázelo až moc horké počasí s nebem bez mráčku. Na teploměru na okně Obecního úřadu, který je ve stínu, chráněn stromy bylo 28°C. Na fotbalovém hřišti na přímém slunci bylo jistě hodně přes 30°C. Vše by jistě vylepšilo studené pivo, ovšem hostinský Aleš Vosáhlo, nájemce na koupališti, který zde měl svůj stánek, netočil zrovna pivo moc studené.

Každý při svém příchodu obdržel od organizátorů dvojitý kupon s emblémem kuřecího stehna a klobásy, na který si mohli postupem času při pocitu hladu vyzvednou grilované kuřecí stehno a uzenou klobásu. Lubomír Špaček ml. s pomocníky Miroslavem Hubkou a Josefem Ponikelským ugrilovali 75 kilogramů kuřecích stehem (asi 300 porcí) a 30 kilogramů klobás (rovněž asi 300 porcí).

 

 

 

 

Poslední změna: 25.11.2004